İyi Bir Blog Yazarı Olabilmek İçin Gereken Özellikler

Blog yazarlığı dışarıdan göründüğü kadar kolay bir iş olmadığı aşikârdır. Her şeyden önce süreklilik isteyen bu işi yapabilmek için birden fazla şartların bir araya gelmesi gerekir ve yazarın aynı zaman da belirli özelliklere sahip olması gerekir. Aksi bir durumda işler dışarıdan göründüğü kadar kolay olmayacaktır ve sorunlar başlayacaktır.

Blog yazarlığı için gereken iki alan!

Öncelikle bu işin bir bireysel bir de teknik alt yapısı olduğunu kabul edelim. Ben bu konuyu bu iki şartın temel gerekliliklerini anlatarak sizlere aktarmaya çalışacağım. Elimden geldiği kadar basit ve yalın bir anlatım yapmaya özen göstereceğim.

Teknik Alt Yapı

1- Kullanacağınız sisteme karar verin!

Hali hazırda bir çok blog alternatifiniz olduğunu varsayacak olursak size en yakın olanı tercih edeceksiniz. Eğer WordPress konusunda bilgiye sahipseniz kesinlikle alt yapınızı WordPress ile oluşturmanız gerekmektedir. Bu hem sizin teknik alt yapıda daha az zaman harcamanızı sağlayacak hem de yazılarınıza yoğunlaşmanıza olanak tanıyacaktır.

Eğer hiçbir sistem hakkında bilginiz yoksa, piyasa da bu konuyla ilgili en çok konu, en kolay yardım alabileceğiniz alana yöneleceksiniz demektir ve burada kapı yine WordPress’e açılacaktır.

Şahsım adına konuşmak gerekirse; WordPress dışına çıkıp GHOST blog yazılımı da denemiştim ve son derece memnun kaldım da diyebilirim ama hem maliyetinin yüksek olması, hem teknik bilgilerimin GHOST konusunda yetersiz olması nedeniyle yeniden bildiğim yola girip WordPress’e geçiş yaptım.

2- İdare Eder Formatında Sakın Başlamayın!

Şimdi standart bir tema ile başlayayım ilerleyen dönemlerde istediğim gibi düzenlerim formatında sakın hareket etmeye kalkmayın. Gözünüze hoş gelmeyen bir blog yüzünden içeriklerinizde daima dikkatiniz bozulur ve insanlardan önce siz bu bloğu sahiplenemezsiniz. A’dan Z’ye tasarımsal anlamda benimseyebileceğiniz bir arayüze karar vermelisiniz aksi taktirde sonuç hüsran olabilir.

Bireysel Alt Yapı

1- Formatınıza Karar Verin!

Bu işe girerken bilgi sahibi olmadığınız bir konu üzerine başlamayın. Araştırma yaparak yazarım diyerek geçiştirmeyin. Eğer bu mantıkla başlarsanız bir noktadan sonra yazacak bir şeyiniz kalmayacak ve sonuç bir çok blogda olduğu gibi başarısızlıkla sonuçlanacaktır! Sizi en iyi siz bilirsiniz, “hangi konuda bilgiliyim, hangi tecrübelere sahibim” sorularını kendinize yönelteceksiniz ve bunların cevabını verdikten sonra alan adı ve kategorileri oluşturacaksınız.

2- Kategorilerde sınır tanımayın!

Neden sadece bir konu üzerine, 5 kategori bünyesinde yazacaksınız ki? Sizin bir çok alanda belki iki üç makale yazabilecek deneyimleriniz var. Bunun için her zaman bir konu dışı veya kategorisiz adını verdiğiniz bir yol arkadaşınız olsun. Biraz özgür olun, kendinize bu hakkı tanıyın!

İşte tüm bu şartlar bir araya geldiği zaman blog yazmaya başlayabilirsiniz ve içeriklerinizin kalitesi sizin tecrübelerinizin, deneyimlerinizin sonucunu yansıtacaktır.

Sonuç

Her şeyden önce iyi bir blog yazarı olmanın en büyük yolu çok fazla kitap okumaktır ve araştırma yapmaktır. Ne kadar çok okursanız o kadar çok fikirler üzerine yorumunuz olur ve yorumunlarınız biriktikçe yazılarınız ortaya çıkar, bu sayede blog yazarlığını da aşıp belki bir kitap yazarı bile olabilirsiniz.

Eğer yukarı da saydığım vasıflara hakim değilseniz ama blog yazarlığına meraklıysanız çok fazla bir başarı beklemeyiniz. Unutulmaması gerekir ki çıraklığını yapmadığınız bir işin patronluğuna soyunmak hayalden öteye geçemez.

2 Yorum

  1. O zaman bir soru sorayım; Mehmet Akif Ersoy’un hayatını çeşitli kaynaklardan araştırıp, yeni bir yazı derleyerek Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı başlığı ile kişisel bloğumda yayımlayabilir miyim?

    Yani bu kişisel blog anlayışının içerisine girer mi?

    Insanlar kişisel blog kavramını çok daraltıyorlar gibi geliyor bana. Yazı için teşekkürler.

    1. Bu alanda bir blog sahibi olmak aynı zamanda bir alana dair blog açmak demektir, bana göre şu dönemde yapılabilecek en mantıklı hareketlerden bir tanesi bu olacaktır. Kişisel blog kavramı biraz göreceli artık ve tek bir alana yönelmek aslında konu olarak daha iyi olacaktır benim düşüncem. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir