Böyle Bir Dönemde Forum Sitesi Açmak Mantıklı mı?

Yıl olmuş 2018 hâlâ daha forum sitesi açan var yorumlarını bu sene çok fazla gördüm ve bu konu hakkındaki düşüncelerimi aktarmak isterim. Forum siteleri insanların bilgi ve birikimlerini aktardıkları, çeşitli konularda yardım aldıkları ve belli bir seviyede bir konuyu veya gündem maddesini tartışabildikleri sitelerden oluşur.

Peki bu dönemde forum sitesi açmak mantıklı mı?

Forumun yılı, dönemi yoktur ama alanları vardır. Yıllardır edindiğim tecrübeler ve gözlemlerim sonucunda hangi forumlar açılmamalı onlardan bahsedeyim;

Genel forum: Hiç boşuna kürek çekmeyin tutmaz!

Teknoloji ve mobil forumlar: Donanım Haber, SDN, CHIP gibi siteler varken sana mı kaldı mk derler adama. Yanından bile geçmeyin.

Webmaster forumu: Abi ne olur artık açmayın ya. Tamam ergensin, kanın hızlı akıyor, giriyorsun WM Aracı’na özeniyorsun belli bir istek oluyor, onlar başarmış ben niye başaramayayım diyorsun ama olmuyor arkadaşım be hiç bulaşma.

dip not: webmaster forumu açmayanlar olarak neslimiz tükenmek üzere, şöyle bir toplanıp çay içelim.

Onu açma, bunu açma diyorsun peki hangi alanda forum açacağız mk diye dert yandığınızı az çok tahmin edebiliyorum ve siz bunu okurken muhtemelen kulaklarımı da sızlatırsınız.

Belli bir oyuna, cihaza, sadece bir alana ait forum siteleri artık kendi çaplarında ufakta olsa bir başarı yakalayabilir. Mesela Webmaster forumu açma git Adsense forumu aç, ya da genel forum açma, butik forum aç. Global alanda başarı şansınız çok zor. Hatta imkansız.

XenForo alt yapısıyla harmanlanmış, güzel bir alan forumu açıp bu alanda özgün içerikler girerseniz neden olmasın? Yok ben genel açacağım illâ diyorsanız webmaster forumu açanlarla arkadaş olun, çok ciddi oranla kalabalık bir kitle olursunuz.

Var mı sorusu olan?

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir