MacBook Air İle Beraber 4. Günüm

Merhabalar. Bir önceki yazım olan ‘Artık Bir MacBook Sahibiyim‘ konusunda Mac ile olan ilk bakışmamızı anlatmıştım. Şimdi ise tanışma, tanıma fasıllara geçelim. Henüz dördüncü günüm ve alışma süreci sanırım bir 15 gün daha devam edecek. Zaten yıllar önce iPhone’u ilk elime aldığımda ‘bu ne mk’ demiştim, bu da o hikayemi andırıyor.

Birinci günüm;

Dile kolay 1999 yılından bu yana Windows işletim sistemi kullanan birinin Mac’e geçtiği ilk gün nasıl bir davranış sergileyeceğini az çok tahmin edebilirsiniz. Ben ona, o bana baktı ama sadece baktık kesinlikle ilk gün sevişme olmadı. 19 yıl aynı kadınla sevişen birinin yirmilik çıtır bir rus gördüğü zaman tepkisi nasıl olursa ben de öyle bir tepki vermiştim. Bu kız bir harika dostum!

Neyse cinselliği bir tarafa bırakalım her zaman ki mütevazi ve ağır başlı kimliğim ile biraz macbook’dan söz edeyim size.

Kullanmaya başladıkça daha çok seviyorum ve öğrendikçe daha da bağımlı oluyorum. iPhone’a alışan bir insan nasıl Android kullanamıyorsa, macOS işletim sistemine alışan bir insanda artık Windows’dan keyif alamaz. Şu dakika bile alışkanlığı henüz tam anlamıyla kavrayamamışken başladı bundan sonra neler olacak siz düşünün..

Peki neden MacBook’a geçtim yani ne gereği vardı diyebilirsiniz, kısaca şöyle özetleyebilirim;

Ben hiçbir şeyde stabil kalamam, bu benim yapıma ters bir durum. Mesela bazı insanlar bir kadınla bir ömür geçirebilir, ben geçiremem. Hayatımda hiçbir şey tam anlamıyla stabil değildir ve stabiliteye sadık olan insanlarla yapamam. İşte macbook’a neden geçtin sorusunun yanıtını bu şekilde tamamlayabilirim.

Göt kadar küçük bir ekrana sahip olduğu için cebimden bir 1400 TL’ye Samsung kavisli bir monitör aldım 27” ve yaptığım en büyük iyilik sanırım bu oldu.

Ayrıca Mac’in orijinal mouse 2‘sini de 400 TL gibi bir rakama aldım. Klavye Süleyman abimden hediye geldiği için ona para vermedim şimdilik 70 liralık çakma mac klavyesiyle idare ediyorum. Birkaç güne kargo elimde olur.

Teknik detaylar için henüz çok yolun başında olduğum için bir şeyler söyleyemem ama bununla beraber hangi uygulamaları kullanıyorum ondan söz edebilirim;

WhatsApp Masaüstü: Macbook kullanırken elime telefon almamak için WhatsApp’ı Mac’e getirdim.

Lightshot: Bilindiği üzere ekran yakalama aracı, biz yazılımcıların vazgeçilmezlerinden.

Photoshop, Lightroom: Lisanslı ve en maliyetlisi bu oldu benim için. 500 TL’yi cebimden çıkarıp Photoshop lisansına verdim.

FileZilla PRO: 59 TL bir rakam ödeyip FileZilla yükledim, bu yazılımcılık bize çok maliyetli olacak demiştim.

DR.Unarshiver: Bildiğiniz Winrar’ın mac sürümü gibi. Rar ve zip uzantılı dosyaları açmak için kullanıyorum.

Dip not: Bu mac konusunda her başım sıkıştığında Burak Göç‘ü rahatsız ediyorum, yakında yeter amk bana mı sordun alırken derse kesinlikle saygıyla karşılarım. Ama alırken de ona sormuştum yani.

İlerleyen dönemlerde yeni tecrübelerimi yeni yazılar ile aktaracağım, beni takibe devam edin. 🙂

9 Yorum

 1. Yazında şunu gördüm; hem mac hem de yazılımlar için hayli para lazım. Biz atadan kalma pc ile devam ediyoruz.

  Hayırlı olsun. Güle güle kullan Ahmet kardeşim.

  1. Çok teşekkür ederim Nizamettin bey, hali hazırda tüm sistemi toplamak 9,000 TL gibi bir rakama mal oluyor programlar eklendiği zaman. Tavsiye eder misiniz sorusuna kesinlikle evet diyebilirim. Bir 10 sene bilgisayara para harcayacağımı zannetmiyorum artık. 🙂

    1. Öncelikle ucuz eski bir MacBook alıp alışma sürecini atlatmanızı öneririm. Bu süreçte hem son model Mac için kaynak yaratmış olursunuz hem de eski MacBook’u bozulma kırılma korkusu olmadan rahat rahat çözmüş ve öğrenmiş olursunuz. Ben neden daha önce MacBook’a geçmedim diye çok pişman oldum açıkçası, kesinlikle tavsiye ediyorum.

  1. Merhabalar. Aldığım monitörün tam olarak adı: SAMSUNG 27″ LC27F391FHMXUF 4MS/72Hz FreeSync CURVED MONİTÖR. Şu an için çok memnunum. Oyun kullanıcısı olmadığım için oyun performansı nasıldır bilemem ancak web teknolojileriyle ilgilenen herkese rahatlıkla bu monitörü önerebilirim. Görüntü kalitesi, canlılığı kesinlikle insanı etkiliyor. Küçücük mac ekranından buna geçiş yaptığımda eşekten inip ata binmiş gibi hissettim.

 2. Sevgili Ahmet sanırım MacBook’u aynı zamanda aldık duygu ve düşüncelerimiz tamamen aynı. Yazı çok güzel ellerine sağlık!

  1. Çok teşekkür ederim, sizlere de hayırlı uğurlu olsun. Kullanmaya başladıkça ne kadar doğru bir seçim yaptığımızı anlıyoruz, başlarda her ne kadar yabancılık çeksek de doğru bir tercih yapmışız. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir