Kullandığım Tüm Android Telefonlar ve Değerlendirmelerim

Bloğu az çok takip eden herkes benim bir Apple hayranı olduğumu, Mac ve iPhone kullandığımı az çok biliyor. Mobil teknolojilere çok yakından ilgi duyan biri olduğum içinde yaklaşık 30 adet Android telefon kullandım ve bunun sonucunda hangi cihazlar benden kaç puan aldı bu soruları yanıtlamaya çalışacağım sizlere.

Yazıya başlamadan önce bir hatırlatma: Oyun kullanıcısı değilim, telefonda oynadığım oyunlar Batak, 51 gibi basit kart oyunları olmuştur her zaman, bu yüzden oyun performans raporu veremeyeceğim.

Bir çay alın ve başlayalım…

Samsung

Kullandığım modeller: S6, J5(2016), A5(2017), Note 5

Değerlendirme: Android cihazlar arasında arayüz olarak en beğendiğim markalardan bir tanesi Samsung olmuştur. Yerleşik galeri, müzik çaları ve klavyesi insanları sürekli reklamlar ile dolu uygulamaları kullanmak zorunda bırakmıyor ve kendine has bir çizgisi var. Kamera konusunda kötünün iyisi diyebilirim, beni hiçbir zaman tatmin edici bir kamera performansı ile karşılaştırmadı. Özellikle düşük ışıkta berbat kamera sonuçları aldım. Pil ömrü olarak Samsung’un prensibi hep aynı oluyor, bir günü zorla kurtaracak şekilde o pil ömrü cihaza yerleştiriliyor. Huawei ve Xiaomi markalarının pil performansı çok daha iyi.

Sony

Kullandığım modeller: Z3 Compact, XZ1

Değerlendirme: Arayüz olarak yine Samsung’da olduğu gibi kendine has uygulamaların olması bizi reklamların içinde boğulmamızı engelliyor, müzik kalitesi olarak kesinlikli ilk 3 markanın içine girer, kamera konusunda yüksek ışıkta çok iyi performans aldım düşük ışıkta beni çok etkilemedi. Ayrıca dayanıklılık olarak da Samsung’un önünde diyebilirim.

LG

Kullandığım modeller: G3

Değerlendirme: Yerleşik uygulamalar Samsung ve Sony’de olduğu gibi LG arayüzünde de mevcut. LG batarya konusunda asla yaklaşmayacağım tek telefon oldu ve G3’den sonra bir daha bu markaya ait telefon da almadım ve almayı da düşünmüyorum. Kamera konusunda genelde iyi sonuçlar alabilirsiniz ancak düşük ışıkta LG’de sınıfta kalıyor maalesef.

Huawei

Kullandığım modeller: P20 Lite

Değerlendirme: Kamera konusunda çok etkilendim, en iyi kamera performansını iPhone X ile beraber bu cihazda gözlemledim, batarya konusunda rahatlıkla bir günü kurtardı, her şeyi ile mükemmel olan telefon iPhone X’in kopyası tasarıma sahip olduğu için içime pek sinmedi. Yerleşik uygulamaları yine bu cihazda bulabilirsiniz.

Xiaomi

Kullandığım modeller: MI 6

Değerlendirme: Arayüz ve hız anlamında kesinlikle daha iyi bir Android telefon görmedim, kamera konusunda yüksek ışıkta oldukça başarılı, düşük ışıkta idare eden sonuçlar aldım. Batarya performansı çok iyi ve iki güne kadar idare edebiliyorsunuz. Yerleşik temel uygulamaların bazıları yok, ya ücretsiz uygulamalar yükleyip reklam göreceksiniz ya da ücretli uygulamalar satın alacaksınız. Bu markanın tek kötü yanı yerleşik olan uygulamalarında bile reklam çıkıyor ve bu da marka değerini ben de biraz da olsa azalttı.

General Mobile

Kullandığım modeller: GM One, GM 8

Değerlendirme: Saf android olarak geliyor cihazlar. İçerisinde yerleşik hiçbir kendi uygulaması yok performans dışında. Ayrıca cihaz çok hafif ve oyuncak telefonmuş izlenimi veriyor. Kamera konusunda yine yüksek ışıkta iyi performans düşük ışıkta berbat sonuçlar aldım.

Şöyle toparlamak gerekirse;

Arayüz olarak: Samsung, Sony, LG

Kamera olarak: Huawei, Xiaomi

Batarya olarak: Xiaomi

Hız olarak: Huawei, Xiaomi

Yaşadığım Android tecrübelerim bunlardı arkadaşlar. Şunu belirtmeliyim ki kamera konusunda iPhone X’i aratmayacak markalar sadece Xiaomi ve Huawei’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir