Web Siteleri ve Bloglar’da Minimalizm Ne Anlam İfade Eder?

Bir çok konu da hayatımız yoğunluklar ve alışkanlıklarımız üzerine devam ediyor. Geçmişten gelen birikimlerle beraber hâlâ daha yeni şeyler öğrenmek ve hayatımıza katma konusunda yoğun çalışıyoruz. Bunu bazen isteyerek bazende istemeden yapıyoruz ve beyin algımızda ciddi bir yoğunluk oluşuyor. İşte minimalizm burada devreye giriyor.

Her gün alışkın olduğumuz sitelere gireriz ama göze hoş gelmeyen veya bize karışık gelen bir çok web sitesinden uzak kalırız. Tasarımsal anlamda mükemmel olup çok fazla dağınıklığı bünyesinde barındıran sitelere işimiz düşmedikçe pek uğramayız.

Büyük sitelere dikkat!

Meselâ kendimden örnek vererek bu konuyu biraz açmak isterim. Teknoloji, web, mobil, bilgisayar ve internet gibi konulara son derece meraklı bir insanım. Durum hali hazırda böyleyken girdiğim sitelerin hepsinin global anlamda büyük sayılabilecek bir yapıda olması dikkat çekiyor. Yani belli bir noktaya gelmiş site, blog veya forumlar hep sadeliği ön plana çıkartarak bir şeyleri başarmışlar.

Sadelik kazandırıyor!

Minimalizm kullanıcılara rahat ve pratik bir web sitesi deneyimi sunarken aslında kullanıcıları kendisine bağlamayı da başarıyor. Yani insanlar kolay kullanabildikleri şeylere yöneliyor, basit olan şeylere kaçıyor. Hayatımızda artık her şey standart bir düzen almışken belli bir kullanıcı potansiyeli yakalamanın birinci şartı da minimalizm’den geçiyor diyebiliriz.

Kullandığımız şeyler hep belli, Facebook, Twitter, Instagram, WM Aracı gibi hep yalın ve standart düzenlerimiz varken karmaşık olan her şeyden ister istemez kaçıyoruz ve durum böyleyken neden tasarımlarımızda illâ da zenginlik arıyoruz ki?

Benim hayata bakış açım minimalizm‘dir. Bunu isteyerek yapmasaydım hayat beni zaten ben istemeden belli bir standart şablonun içine yerleştirecekti.

Peki ya sizin hayatlarınız nasıl? Arayış yoruyor insanı değil mi?

2 Yorum

  1. Minimalizm dediğimiz olgu sadeliğin zerafeti ise evet minimalist bir tarzı seviyor ve benimsiyorum. Zaten kişisel bloğumun tasarımında bunun izlerini görebilirsiniz.

    Bu arada Ahmet, tasarımın gayet hoş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir